• NASI GÓRĄ!

          • Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły w Mistrzostwach Rejonu Ciechanów  w indywidualnych biegach przełajowych.

            Sześcioosobowa  ekipa podopiecznych p. Andrzeja Kowalskiego wywalczyła pięć kwalifikacji do Finałów Mazowieckich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej.

            W gronie  biegaczy z pięciu powiatów najlepiej poradziła sobie Teresa Rzotkiewicz zajmując  3 miejsce i zdobywając brązowy medal.

            Bardzo dobre lokaty w pierwszej dziesiątce, gwarantujące start w finałach, zajęli:

            Karol Rząp - 6 miejsce,

            Zuzanna Karwińska - 7 miejsce,

            Kinga Ołów – 9 miejsce,

            Marta Rachuba – 9 miejsce.

            Niewiele do awansu zabrakło Kacprowi Skudynowskiemu, który zajął 13 lokatę.

            GRATULUJEMY  WSZYSTKIM  UCZNIOM!

          • INFORMACJA - Wprowadzenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP (OBR.6332.4.2022)

          • Kuratorium Oświaty w Warszawie           Warszawa, dn. 15 kwietnia 2022 r.              

            Al. Jerozolimskie 32

            00-024 Warszawa

            OBR.6332.4.2022.ZM


            Szanowni Państwo Dyrektorzy,


            w związku z podpisaniem przez Prezesa Rady Ministrów  Zarządzenia nr 87 z dnia 14 kwietnia 2022r. w sprawie wprowadzenia na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz w nawiązaniu do rekomendacji Wojewody Mazowieckiego zwracam się z prośbą do Państwa Dyrektorów o wzmożenie uwagi i wprowadzenie zakazu wstępu do przedszkoli i szkół osób postronnych od 16 do 30 kwietnia 2022r.

                                                                                                     

                                                                Z poważaniem
                                                   z up. Mazowieckiego Kuratora Oświaty /-/                                                                                               Dorota Skrzypek

                                                    Mazowiecki Wicekurator Oświaty

          • WIELKANOCNY PORANEK

          • Lata mijają, zmieniają się obrazy za oknem, świat pędzi coraz szybciej, ale jedno jest niemienne: nasza szkoła tradycją stoi! Bo o tym, jak ważna jest ona w życiu każdego pokolenia, nikogo przekonywać przecież nie trzeba. Dlatego tuż przed Wielkanocą hol naszej placówki zamienił się w szkolną scenę, gdzie, na tle pięknej dekoracji,  królował bogato zastawiony stół, któremu skromnie, aczkolwiek nieustająco, towarzyszyło gniazdo wypełnione kurzymi jajami. Nieprzypadkowo, bo przecież stanowią one symbol odrodzenia, a takie zwiastować miała nietuzinkowa prezentacja w wykonaniu dzieci i uczniów. Popisali się i młodsi, i starsi, dając nie tylko dowód swych talentów, ale też zaangażowanie w kultywowanie wielowiekowych obyczajów. Bo u nas żadna nauka nie idzie w las!

          • ŚWIĘTA, ŚWIĘTA ...

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

            Z okazji Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiego dobra i pokoju. 

            Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni wszystkie serca  nadzieją i miłością, niech da siłę w pokonywaniu trudności i  pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. 

             

             

            p. o. Dyrektora szkoły

            Magdalena Mitowska

             

             

             

          • Wyjazdowy kwiecień

          • W dniu 6 kwietnia uczniowie kl. III, V i VI wzięli udział w wyjeździe do kręgielni Planeta w Mławie.

            A już w dwa dni później, bo 8 kwietnia, dzieci z oddziału przedszkolnego, zerowego oraz klas I i II  obejrzały spektakl teatralny "Królowa śniegu" wystawiony na scenie Miejskiego Domu Kultury w Mławie.

            W KAŻDYM PRZYPADKU DOZNANIA BYŁY NIEZAPOMNIANE, A ROZRYWKA PRZEDNIA!

          • Nasi na podium!

          • Efekt świetnego występu uczniów Szkoły Podstawowej w Dębsku podczas Mistrzostw Powiatu Mławskiego w indywidualnych biegach przełajowych w dniu 12 kwietnia to 2 medale i 7 kwalifikacji do półfinałów Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej.  Bardzo dobrze zaprezentowała się cała 13- osobowa drużyna podopiecznych p. Andrzeja Kowalskiego.  Na szczególne uznanie zasługują medaliści: Teresa Rzotkiewicz – 2 miejsce i Karol Rząp – 3 miejsce. O krok od medalu, na 4 miejscu, finiszowała Zuzanna Karwińska, 6 zajęła Marta Rachuba. Na 8 miejscu bieg ukończył Kacper Skudynowski , 9 miejsca zajęli: Kinga Ołów i Krystian Byś. Tych siedmioro uczniów zakwalifikowało się do Mistrzostw Rejonu w Ciechanowie. Pozostali, tj.: Wiktor Bańczyk, Szymon Kowalski, Nikola Ołów, Julia Bieranowska , Dominika Skwarek i Michał Rachuba zasługują również pochwałę za ambitną walkę na trudnej trasie biegu.

          • LIST MINISTRA ZDROWIA DO RODZICÓW I OPIEKUNÓW

          •                                           Warszawa, 03 marca 2022

            ZPR.740.1.2022.AW

            Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

            pragnę Państwu przypomnieć, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19 roku życia, mają prawo do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym do okresowych testów przesiewowych i kompleksowych bilansów zdrowia.

            U dzieci w wieku szkolnym wykonują je pielęgniarki albo higienistki szkolne (testy przesiewowe) oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (bilanse zdrowia). Systematyczne wykonywanie testów przesiewowych oraz badań bilansowych u dzieci pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju, zaburzeń i chorób oraz na szybkie rozpoczęcie leczenia i przeciwdziałanie postępowi choroby. W wielu przypadkach chroni też przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi odczuwanymi w późniejszych latach. Wizyta profilaktyczna to także dobry moment na rozmowę z lekarzem o wszystkim, co niepokoi Państwa w rozwoju i zachowaniu dziecka, zadawanie pytań dotyczących zdrowego stylu życia oraz wyjaśnienie wątpliwości co do informacji docierających z różnych, nie zawsze wiarygodnych źródeł.

            W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej, badania są wykonywane w następujących rocznikach[1]):

            • roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne[2]),
            • klasa III szkoły podstawowej,
            • klasa VII szkoły podstawowej,
            • klasa I szkoły ponadpodstawowej,
            • ostatnia klasa szkoły ponadpodstawowej do ukończenia 19 roku życia.

             

            Ministerstwo Zdrowia

             

            ul. Miodowa 15

             Warszawa

            00-952

            Telefon:

            (22) 63 49 460

            e-mail:

            kancelaria@mz.gov.pl

            www.gov.pl/zdrowie

             

             

            Szczególnie ważne jest wykonanie bilansu zdrowia przed rozpoczęciem nauki w szkole, gdyż jest wtedy oceniana tzw. zdrowotna gotowość szkolna, a wczesne wykrycie dysfunkcji pozwoli na podjęcie odpowiednich działań i dobry start w szkole.

            Mając powyższe na uwadze, zachęcam Państwa do regularnego zgłaszania się ze swoimi dziećmi na badania bilansowe, które potwierdzą, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a w razie potrzeby pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne i podjąć niezbędne działania. Uczniowie do ukończenia 16 lat powinni zgłaszać się na badanie profilaktyczne w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Uczeń kończący szkołę średnią jako osoba pełnoletnia, zgłasza się na badanie sam. Uwrażliwiam więc Państwa jako rodziców i opiekunów, aby zachęcali swoje pełnoletnie dzieci do zgłoszenia się na ostatnie badanie bilansowe przed wejściem w dorosłe życie.

            Zalecenia konsultantów krajowych oraz przepisy prawne dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami znajdują się na ogólnodostępnej stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka www.medycynaszkolna.imid.med.pl.

            Z poważaniem z upoważnienia Ministra Zdrowia

            Waldemar Kraska Sekretarz Stanu

            /dokument podpisany elektronicznie/

            2

             

            [1] ) Wykaz oraz warunki realizacji świadczeń profilaktycznych w tym testów przesiewowych i badań bilansowych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 540).

             

            [2] ) W przypadku niewykonania badania w terminie testy przesiewowe wykonuje się w klasie I szkoły podstawowej

             

          • A RADOŚCI BYŁO TYLE...

          • Bo jak nie cieszyć się kwietniowymi żartami - wszak to prima aprilis, a jak by tego było mało - po raz pierwszy obchodzony w naszej szkole Dzień Bez Plecaka!

            Nie da się ukryć, że to uczniowie nadali kierunek wszelkim działaniom, a ich nieposkromiona wyobraźnia skutkowała przeróżnymi aktywnościami. Rzecz w tym przecież, aby zamiast tradycyjnych zajęć  dać możliwość i przestrzeń do tego, by  podczas lekcji dzielili się swoimi pomysłami, historiami i marzeniami.

            To był ten  dzień, kiedy mogli pokazać siebie, bo przecież "Głównym celem szkoły jest tworzenie ludzi zdolnych do robienia nowych rzeczy, a nie tylko powtarzanie tego, co zrobiły inne pokolenia".

          • A wiosna przyszła pieszo...

          • Wiosna niejedno ma oblicze, ale na sam dźwięk tego słowa na sercu robi się jakoś cieplej, a na twarzy pojawia uśmiech... Nic zatem dziwnego, że wszyscy z niecierpliwością oczekują pierwszego dnia tej jakże radosnej pory roku, a najlepiej, gdyby towarzyszyły jej widome oznaki. Jeśli jednak w tym zakresie skąpo, co bardziej pomysłowi szukają antidotum pozwalającego przetrwać czas do ekspansji barw i słońca.

            Tak też działo się w naszej szkole 21 marca, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Wszystkie dzieci, zmęczone zimnem i wcześnie zapadającym zmrokiem, postanowiły przywołać ją za pomocą jednoznacznie kojarzących się atrybutów, poczynając od przygotowania stylizacji w adekwatnej kolorystyce – każda klasa w innej!. Nie koniec na tym - dzięki ich kreatywności i zaangażowaniu wszędzie unosił się zapach owocowo-warzywnych soków , wiosennych tostów i kanapek , owocowych sałatek . Efekt aktywności manualnej stanowiły wyklejane portrety Pani Wiosny oraz wiersze tworzone w plenerze, wśród pierwszych oznak nieśmiało budzącej się przyrody. Nie pozostaje zatem nic innego, by czekać na jej rychłe nadejście.

          • Emocje na szkolnej scenie

          • Miesiąc Języka Ojczystego uhonorowaliśmy konkursem recytatorskim zorganizowanym przez panią Ewę Bańczyk. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, w różnym repertuarze, zaczerpniętym z twórczości rodzimych poetów.  

            W kategorii klas I-III miejsca na podium stanęli:

            1. Zofia Szewczak

            2. Adam Bełkowski

            3. Kornelia Piłkowska

            W kategorii klas IV-VIII:

            1. Nikola Śmiecińska

            2. Marta Rachuba

            3. Dominik Boćkowski

            Zwycięzcy otrzymali z rąk pani dyrektor Magdaleny Mitowskiej nagrody książkowe, ufundowane przez pana wójta Grzegorza Rochnę, zaś pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.

          • "Skrzydła wyrastają ci tylko wtedy, kiedy biegniesz ku swemu bliźniemu" - pomagamy obywatelom bratniego narodu

          • Nasza szkoła w ramach wolontariatu włączyła się w akcje dowodzące solidarności  z Ukrainą i niosące pomoc dla obywateli tego kraju.

            O wielkości serc i chęci niesienia pomocy potrzebującym, potwierdzonej przez uczniów i członków ich rodzin oraz pracowników szkoły,  świadczą ogromne ilości dostarczonych darów. Cennych i niezwykle potrzebnych, nie tylko ze względu na wartość materialną, ale przede wszystkim jako bezinteresowny dar serca, który choć trochę pomoże naszym gościom przetrwać trudne chwile. W ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest bowiem, że to, co do nas wraca, jest zawsze lepsze od tego, co dajemy. Otrzymujemy odpowiedź o wiele bardziej hojną niż nasze działanie - świadectwo człowieczeństwa.

          • "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek"

          •                      W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem czasu Wielkiego Postu. Czas rozkosznych karnawałowych zabaw dobiega końca. Jednak tradycyjnie przyjęło się, że to właśnie ten ostatni tydzień powinien być najbardziej hucznie obchodzonym. Dzień od tłustego czwartku do wigilii wstępnej środy zwykło się nazywać ostatkamizapustamizapuśtykamikusymi dniami.

                               Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, kiedy świętowano odejście zimy, a witano przyjście wiosny. Ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu tłustych potraw, m.in pradawnych pączków będących w istocie ciastem chlebowym wypełnionym… słoniną. Prawdopodobnie już poganie „tłusto” witali nadchodzącą po mrokach zimy wiosnę, jednak nie ma zbyt wielu danych, które potwierdzałyby ten fakt (wyłączając rzecz jasna powszechny u pogan kult Opiły i Objadły). O niezwykłej historii pączka na ziemiach Polski miał już wspominać Mikołaj Rej.

                                    Jedno jest pewnym: pączki na stałe zagościły na naszych stołach, a i współcześnie nikt nie wyobraża sobie tłustego czwartku bez puchatego krążka z powidłami w środku. 

          • Mamy ferie!

          • BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

                    Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

            Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

            • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
            • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
            • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
            • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
            • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
            • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
            • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
            • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
            • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
            • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
            • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
            • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
            • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

            Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

             

             

             

          • WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

          • Moja Babcia ukochana bardzo pyszne robi dania.

            Od rosołu aż po ciasta, zawsze smaczne są i basta!

            A i Dziadzio dobrze przędzie, chociaż fajkę pali wszędzie.

            Zawsze bajki opowiada i do snu nas też układa.

            I dla Babci, i dla Dziadka życia, ile miodu w plastrach!

            Niechaj płynie Wam bez dat, żyjcie nam 100 lat, 100 lat!