• O bibliotece

        • O naszej bibliotece słów kilka...

           

           Księgozbiór

          W skład inwentarza bibliotecznego wchodzą pozycje konwencjonalne i multimedialne. Księgozbiór, systematycznie wzbogacany i uaktualniany, liczy około 2,5 tys. woluminów, podzielonych na działy uwzględniające poziom, zainteresowania użytkowników oraz przyporządkowanie   do określonej dziedziny  i tematyki.
          Z księgozbioru piśmienniczego wydzielony jest księgozbiór  podręczny, zawierający encyklopedie ogólne i przedmiotowe,  słowniki  języka polskiego, języków obcych, przedmiotowe 
          i specjalistyczne, albumy oraz środki audiowizualne.

          W bibliotece znajduje się wiele interesujących pozycji z każdego z rodzajów literackich (epika, liryka, dramat) oraz lektury dla poszczególnych klas. Do dyspozycji uczniów I i II etapu edukacyjnego  oraz nauczycieli są przeznaczone  czasopisma periodyczne. Lokal biblioteczny jest wystarczająco dobrze przygotowany, by realizować funkcje: kształcąco-wychowawczą, opiekuńczo-wychowawczą   i kulturalno-rekreacyjną.


          Wzbogacanie księgozbioru

          W każdym roku szkolnym księgozbiór rozrasta się, czyniąc bardziej atrakcyjnym dla odbiorcy, wychodząc naprzeciw jego potrzebom i oczekiwaniom. Dotyczy  to zarówno beletrystyki jak pozycji lekturowych, źródeł słownikowych  i encyklopedycznych oraz audiowizualnych środków przekazu.

           

          Czytająca szkoła

          Nasza szkoła przykłada dużą rolę do rozwijania i utrwalania potrzeb oraz nawyków czytelniczych uczniów. Biblioteka, poprzez różne działania sprzężone z realizacją zadań polonistycznych, wdraża zasady kształcenia  umiejętności pięknego czytania  i rozumienia tekstu, indywidualnego i wspólnego spędzania czasu na czytaniu cichym  ze zrozumieniem, głośnym,   z podziałem na role i opowiadania odtwórczego.
          W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i "Rosnę z książką" prowadzone są systematyczne oddziaływania czytelnicze, począwszy od dzieci z oddziału przedszkolnego aż po uczniów klasy VIII. Ich realizacja przebiega dzięki współdziałaniu wychowawców i nauczycieli oraz zaangażowaniu członków społeczności lokalnej i pracowników instytucji.
          Realizacji tych zadań towarzyszą konkursy literackie, czytelnicze i plastyczne, a ich efekty   można oglądać w lokalu bibliotecznym.