Andrzejkowa sesja zdjęciowa w oddziale przedszkolnym i oddziale zerowym
Udział w akcji "Śniadanie daje moc".
- 3
Nasi uczniowie wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To dobry start na nowy dzień! Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.
Wspólne śniadanie celebrowano w każdej klasie.
Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Celem akcji jest podniesienie świadomości uczniów na ten temat.
Zdrowe odżywianie = zdrowy człowiek!
Patron Szkoły wybrany!
Komisja skrutacyjna w składzie dyrektor szkoły Joanna Oleksiak, Katarzyna Lewandowska, Sylwia Bańczyk, Nikola Ołów, Dorota Witkowska stwierdza, że spośród kandydatów na Patrona Szkoły w Dębsku większością głosów wybrano św. Stanisława Kostkę.
Wybór Patrona Szkoły
Pasowanie na ucznia
- 3
Dnia 18 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i tańczyć.
Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Joannę Oleksiak. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy i podarunki.
Na uroczystość zaproszony został Pan Wójt Gminy Szydłowo oraz proboszcz tutejszej parafii ksiądz Janusz Wilkowski, którzy również obdarowali uczniów drobnymi upominkami.
Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Konkurs!
Wybór patrona szkoły - "W poszukiwaniu autorytetu".
Postanowiliśmy rozpocząć procedurę nadania imienia Szkole Podstawowej w Dębsku. Poprzez nadanie imienia, szkoła uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół, promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania. Tym samym uzyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem, wchodzi do rodziny szkół, które posiadają tego samego patrona, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów, może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona, wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem i sztandarem szkoły.
Wybór patrona jest sprawą dużej wagi, dlatego w dniach 23-25 listopada 2022 r. poprosiliśmy o włączenie się do projektu naszą szkolną społeczność czyli uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły poprzez wypełnienie kwestionariusza ankiety z propozycją wyłonienia spośród dwóch jednego kandydata na patrona szkoły tj.
Święty Stanisław Kostka – patron dzieci i młodzieży,
Janusz Korczak - teoretyk i praktyk wychowania
lub propozycja kandydata, wypływająca od respondentów.
Poinformujemy Was o wynikach głosowania.
Dzień Postaci z bajek
- 3
Dnia 16 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Z tej okazji uczniowie wraz z wychowawcami przybyli do szkoły przebrani w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Był to dzień pełen wrażeń. Na koniec została zorganizowana „bajkowa” sesja fotograficzna w wykorzystaniem sprzętów, które pozyskaliśmy z programu Laboratoria przyszłości.
Szkoła do hymnu!
- 3
"Pamiętny dzień – 11 listopada” - takie słowa przyświecały uroczystości, którą obchodziliśmy w naszej szkole w przeddzień 104 rocznicy Uchwalenia przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klas I – VI pod kierunkiem p. Ewy Bańczyk i E. Dzilińskiej wystąpili w akademii mającej na celu przypomnienie wydarzeń tamtych lat. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy i tym samym przyłączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu".
Gratulujemy!!!
- 1
Wyróżnienie dla Marty!
Talent uczennicy klasy V, Marty Rachuby został doceniony przez Jury Szkoły Podstawowej im. Haliny Rudnickiej w Mławie. Marta otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Bohaterowie Książek Haliny Rudnickiej". Wielkie Gratulacje dla Marty i pani Ewy Bugaj, pod której czujnym okiem powstała praca ukazująca walczących gladiatorów.
BĄDŹ WARIACIK, ZAŁÓŻ KRAWACIK...
czyli święto Chłopców niekoniecznie na poważnie.
NASZYM PANOM W DNIU ICH ŚWIĘTA...
DEMOKRATYCZNE WYBORY SAMORZĄDU SZKOLNEGO. CZAS OGŁOSIĆ WYNIKI!
Samorząd Uczniowski ma za zadanie przede wszystkim łączyć społeczność danej szkoły, wytwarzać więź grupową, budzić poczucie wspólnoty, tworzyć określoną atmosferę, wzbogacać tradycje, a także zaspokajać potrzeby ogółu uczniów. Stanowi zorganizowaną formę samodzielnych poczynań dzieci i młodzieży w szkole. Jest tworzony przez całą społeczność uczniowską, bez względu na to, jak jest ona liczna. Każdy więc uczeń jest członkiem, a patronuje - aktyw samorządu.
W dniu 29 września w naszej szkole odbyły się wybory do aktywu Samorządu Uczniowskiego. Głosami szkolnych wyborców:
Przewodniczącym Szkoły została uczennica klasy VII Nikola Ołów,
Zastępcą Przewodniczącego uczeń klasy VI Karol Rząp
Skarbnikiem uczeń klasy VI Filip Rachuba.
Całej trójce gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnej funkcji, a wszystkich uczniów zapraszamy do włączenia się w działalność samorządową.
Wszystkie śmieci nasze są, czyli sprzątamy świat
- 3
Jak co roku, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. A że jego ważną cząstkę stanowi najbliższa okolica, gdy tylko opadła rosa, dzieci pod opieką nauczycieli rażnie przystąpiły do jej oczyszczania ze śmieci przeróżnego autoramentu.
Na pytanie, dlaczego pomimo upływu lat, nadal sprzątamy, możemy udzielić prostej odpowiedzi – bo nadal śmiecimy. Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych, tj. lasach łąkach, plażach, gdzie zwykle szukamy wytchnienia od codziennej pracy. Dlatego tym bardziej niezbędna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat.Przyznać jednak trzeba, że nasza wieś zamieszkiwana jest przez osoby obdarzone dużą świadomością ekologiczną i umiłowaniem porządku - odpadów nie było wiele. Brawo!
Pierwsza akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Jej ideę przeniosła pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, która na stałe mieszka w Australii. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.
Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.
Jak sama nazwa mówi „Sprzątanie Świata” [z ang. Clean Up the World], to globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej dlatego też każdy z nas zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie, o co chodzi, ale sam zapewne brał udział jako uczeń, absolwent czy rodzic, w którejś z minionych edycji.
Narodowe Czytanie - zapraszamy do czytania i słuchania
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
- Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
- Reżyserem wydarzenia w Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej jest dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
- Do akcji Narodowego Czytania włącza się również Program 1 Polskiego Radia. Przez cały dzień na antenie Jedynki usłyszeć będzie można relacje z Ogrodu Saskiego. Usłyszymy fragmenty "Ballad i romansów" w interpretacji dziennikarzy.
-
Lektura tegorocznego Narodowego Czytania - jak zaznaczył minister Wojciech Kolarski - jest oczywistością. W tym roku bowiem przypada 200. rocznica pierwszej publikacji tomiku poezji Adama Mickiewicza.
- Wydarzenie odbywa się w szczególnym czasie. Sejm Rzeczpospolitej ustanowił Rok Romantyzmu Polskiego z tej racji, że dokładnie 200 lat temu ukazał się tomik poezji, który, jak się przyjmuje, rozpoczął epokę romantyzmu, fundamentalną dla naszej kultury epokę, która ukształtowała nie tylko współczesną kulturę polską, ale także stanowi fundament naszej tożsamości.
CO PRZED NAMI?
Kalendarz roku szkolnego 2022/2023
1.Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
1 września 2022 r.
Podstawa prawna:§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm.).
2.Zimowa przerwa świąteczna
23 - 31 grudnia 2022 r.
Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm).
3.Ferie zimowe
-
16 - 29 stycznia 2023 r.
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie -
23 stycznia – 5 lutego 2023 r.
podlaskie, warmińsko-mazurskie -
30 stycznia – 12 lutego 2023 r.
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie -
13 – 26 lutego 2023 r.
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn.zm.).
4.Wiosenna przerwa świąteczna
6 kwietnia – 11 kwietnia 2023 r.
Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm.).
5.Egzamin ósmoklasisty
Termin ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Podstawa prawna:art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1915, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1361).
6.Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach
23 czerwca 2023 r.
Podstawa prawna:§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z póź., zm.).
7.Ferie letnie
24 czerwca - 31 sierpnia 2023 r.
Podstawa prawna:§ 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm.).
-
NOWY ROK SZKOLNY CZAS ZACZĄĆ...
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 życzę naszym Uczniom, aby nadchodzące miesiące były nie tylko czasem wytężonej pracy, ale także niosły ze sobą wiele radości oraz zadowolenia z rozwoju własnych zainteresowań i uzdolnień. Rodzicom - spokojnego roku szkolnego, uwieńczonego sukcesami dzieci. Wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi, aby był to rok owocnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i zawodową.
Rozpoczynamy zatem w dniu 1 września 2022 roku zgodnie z harmonogramem:
- godz. 8.15 – Msza Święta w kościele parafialnym w Dębsku
- przejście Nauczycieli, Rodziców, Uczniów i najmłodszych Dzieci do budynku szkoły, gdzie nastąpi uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego
- udanie się wraz z wychowawcami do przydzielonych sal.
POWODZENIA!
Dyrektor Szkoły
WAKACJE MUSZĄ BYĆ BEZPIECZNE!
TO JUŻ...
Wycieczka! Wycieczka!
A radości było tyle... I tyle wystarczy, by podsumować realizację długo oczekiwanego wyjazdu uczniów klas II - VIII do parku trampolin "Hopa Park" w Ciechanowie i na basen w Chorzelach. Nie można też pominąć urokliwego, choć w towarzystwie nieśmiało spadających kropel deszczu, spaceru uliczkami Ciechanowa, w pobliżu zamkowych murów, wśród okolicznej przyrody i elementów miejskiej infrastruktury, skutkującego degustacją słodkości w pobliskiej cukierni.
Chorzele zaskoczyły bardzo pozytywnie, a to za sprawą miejscowej pływalni. Trudno przedstawić słowami, ile radości przysporzyła wycieczkowiczom możliwość dwugodzinnego korzystania z oferty basenu rekreacyjnego ze zjeżdżalnią, wodnej kaskady i jacuzzi. Jeśli ktokolwiek przypuszczałby, że wyczerpało to rezerwuar energii dzieci (strudzonych przecież całym rokiem ciężkiej pracy), ten myliłby się srodze. Podczas drogi powrotnej w autokarze rozbrzmiewały głośne rozmowy, pełne emocji dzielenie się wrażeniami, a nawet chóralne śpiewy. To pierwszy z powodów satysfakcji dla opiekunów uczniów, drugi, to wzorowa postawa wszystkich ich podopiecznych - od pierwszej do ostatniej minuty trwania wycieczki. Z takimi dziećmi, to choćby na koniec świata...
Archiwum Aktualności